Accessibility Tools

O PROJEKTU

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj

OPĆI PODACI O PROJEKTU

Kod projekta: KK.03.1.2.23.0003

Naziv projekta: Rekonstrukcija ceste u Poduzetničkoj zoni Lokva u naselju Lovran

Kod poziva: KK.03.1.2.23 – inačica 3

Naziv poziva: ITU – Sustav poduzetničkih zona

Naziv specifičnog cilja: Omogućavanje povoljnog okruženja za razvoj poduzetništva

KORISNIK

Naziv korisnika: Općina Lovran

OIB: 38513636075

Vrsta naručitelja prema ZJN-u: Javni naručitelj

Vrsta pravnog subjekta: Jedinice područne (regionalne) i lokalne samouprave

PDV je povrativ na troškove prijavitelja koji nastaju u okviru projekta: NE

Isplata bespovratnih sredstava: Za nastale troškove djelomično se isplaćuju bespovratna sredstva

OPIS PROJEKTA

Sažetak projekta:

Osnovna namjena uređenja infrastrukture u PZ Lokve je stvaranje uvjeta za pokretanje ciklusa ulaganja novih poslovnih subjekata; stvaranje uvjeta za povećanje broja zaposlenih; poboljšanje rezultata poslovnih subjekata koji posluju na području Zone; revitalizacija područja i pokretanje gospodarske dinamike; te zaštita okoliša i prostora. Očekivani učinci/rezultat ostvarenja ciljeva uređenja PZ Lokve prvenstveno su: stvoreni uvjeti za privlačenje investitora, stvoreni uvjeti za razvoj poduzetništva, povećanje broja zaposlenih.

Detaljan opis projekta:

Prema službeno predstavljenoj politici, poticanje gospodarskih aktivnosti i ulaganje u poticanje održivog razvoja su predstavljeni kao prioritetna područja za budući lokalni gospodarski razvitak Projektom ukupnog razvoja Općine Lovran. Prema službenom godišnjem izvješću FINA-e za područje Urbane aglomeracije Rijeka za 2017. godinu, jedino su poduzetnici s sjedištem u Lovranu poslovali negativno, a zabrinjava i činjenica da je Najniža mjesečna prosječna neto plaća obračunata je zaposlenima kod poduzetnika u općini Lovran (4.304 kune). Spoznajom prostornih mogućnosti Općine Lovran naglasak je stavljen na stvaranje povoljnog poslovnog okruženja razvojem poslovnih zona i razvojem gospodarske infrastrukture, a sve s ciljem poticanja gospodarstva na ovom području i stvaranju pogodnog poduzetničkog ozračja. Za potrebe odvijanja gospodarskih djelatnosti, na području Općine Lovran formirana su izdvojena građevinska područja za gospodarske namjene.

Trenutno je osnovana jedna gospodarska zone „Poduzetnička zona Lokve” koja čini strateški prioritet za razvoj gospodarstva Općine Lovran te se izgradnjom iste osigurava kako povećanje broja zaposlenih, tako i sigurna budućnost za mlade stanovnike općine što doprinosi smanjenju emigracije lokalnog stanovništva i ravnomjernijem regionalnom razvoju.

U svrhu procjene ulaganja u aktiviranje poduzetničke zone, Općina je naručila izradu Studije opravdanosti ulaganja koja će poslužiti kao podrška za opravdanje poticanja osnivanja i potvrdu održivosti projekta, te povećanje sposobnosti lokalne samouprave za upravljanjem lokalnim gospodarskim razvojem sukladnom prostornim i razvojnim planovima. Kao podloga za izradu ovog programa poslužit će nam podaci koji su dani na korištenje od strane Investitora. U naselju Lovran, u obuhvatu Urbanističkog plana uređenja naselja Lovran na području bivše vojarne (Lokva) , prostorno je organizirano više lokacija za poduzetničke aktivnosti.

Poduzetnička zona Lokva obuhvaća područje sljedećih katastarskih čestica u katastarskoj općini Oprić i katastarskoj općini Lovran: 5532 i 5533. Sve parcele u obuhvatu su 1/1 vlasništvo Općine Lovran. Poduzetnička zona Lokve upisana je u Jedinstveni registar poduzetničke infrastrukture – JRPI Poduzetnička zona Lokva obuhvaća ukupnu površinu od 2,28 ha i prema veličini pripada ukategoriju mikro zona (veličine ukupne površine do 10 ha). Osnivač i upravitelj Poduzetničke zone Lokva je Općina Lovran.

Unutar Poduzetničke zone Lokva planirana je gradnja i uređenje građevina poslovne namjene, uz uvjet osiguravanja propisanih mjera zaštite okoliša (zaštita od buke, smrada, onečišćavanja zraka, svjetlosnog zagađenja, zagađivanja podzemnih i površinskih voda i sl.) i kvalitete života i rada nasusjednim građevnim česticama, odnosno na prostoru dosega negativnih utjecaja.

U cilju stvaranja uvjeta za gospodarski razvoj, Općina Lovran izgradit će potrebnu komunalnu infrastrukturu i javno prometne površine. Prostor je urbanističkim planom prometno povezan i u vecem dijelu je na nekretninama u obuhvatu upisano vlasnistvo Općine Lovran. Osnovna prometnica u tom prostoru je evidentirana kao nerazvrstana cesta koju je neophodno rekonstruirati. Općina Lovran, kao članica Urbane aglomeracije Rijeka ima namjeru prijaviti se na javni poziv kojeg je objavilo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije za jedinice lokalne samouprave s područja Urbane aglomeracije Rijeka za dodjelu bespovratnih sredstava za financiranje projektnih prijedloga “Sustav poduzetničkih zona” s ciljem razvoja i poboljšanja kvalitete i dostupnosti fizičke poduzetničke infrastrukture na području Urbane aglomeracije Rijeka.

Rješeni su svi imovinsko pravni odnosi na česticama u obuhvatu predmetne zone. Prema uvjetima Poziva prihvatljive kategorija troškova su troškovi građenja osnovne i dodatne zajedničke infrastrukture (energetska, komunalna, prometna i elektronidkokomunikacijska infrastruktura), a svi iskazani u glavnom projektu. Te ostali troškovi kao što su Izrada projektno-tehničke dokumentacije, Stručni nadzor, Vidljivost i promidžba, Upravljanje i administracija, Voditelj projekta (zasposlenica Općine), Financijski službenik (zaposlenica općine), Trošak provođenja javne nabave, Trošak horizontalnih aktivnosti, trošak revizije projekta, Trošak prijave projekta i ostalih administrativnih usluga a svi iskazani u analizi troškova i koristi Studije.

Zahvat obuhvaća izgradnju kolne i pješačke površine sa mjestima za parkiranje u poduzetničkoj zoni Lokva u Ulici Lokva i Ulici 43. Istarske divizijei, izgradnju sustava oborinske odvodnje, rekonstrukciju vodoopskrbnog cjevovoda, rekonstrukciju prometne signalizacije, izgradnju javne rasvjete i rekonstrukciju sanitarne kanalizacije. Predmetna građevina smještena je u katastarskoj općini Lovran, na katastarskim česticama: 5532 i 5533. Namjena građevine je infrastrukturna, odnosno građevina se sastoji od prometnih površina i javnih i komunalnih instalacija. Planirano kružno raskrižje povezuje županijsku cestu 5050 Ceste za lovransku dragu i Dr. Nilo Cara i nerazvrstanu cestu u Ulici Lokva.

Zahvat obuhvaća
 izgradnju oborinske odvodnje koja se spaja na postojeći sustav oborisnke odvodnje u vlasništvu Općine Lovran
 rekonstrukciju postojećeg vodovodnog opskrbnog cjevovoda u vlasništvu Liburnijskih voda d.o.o.
 rekonstrukciju postojećeg sustava sanitarne odvodnje u vlasništvu Liburnijskih voda d.o.o.
 izgradnju javne rasvjete sa spojem na postojeći podzemni kabel. Razrada je predviđena iz postojećeg ormara javne rasvjete smještenog pored postojeće trafostanice

Lokacija predmetnog zahvata je u katastarskoj općini Lovran, na katastarskim česticama 5532 i 5533. Građevina obuhvaća Ulicu 43. istarske divizije sa spojem jugozapadno prema županijskoj cesti Cesta za lovransku Dragu te jugoistočno sa spojem na istu cestu i na Ulicu Lokva. Osnovna namjena planirane građevine je javna cesta za dvosmjeran i jednosmjeran promet standardnih kategorija cestovnih vozila i pješaka te parkiranje osobnih vozila. Građevina je smještena na području općine Lovran, katastarskim česticama 5532 i 5533 u katastarskoj općini Lovran. Postojeća prometnica je pješačko kolna površina bez nogostupa.

Postojeće stanje je nezadovoljavajuće jer nije odvojen pješački promet od motornog prometa. Također dijelovi predmetne prometnice su asfaltirani u širini od cca 4m te se koriste za dvosmjeran promet. Duž cijele prometnice slobodan prostor se koristi za parkiranje vozila što ometa promet i čini nesigurnu sredinu. Postojeće instalacije vodovoda su dijelom dotrajale te se moraju rekonstruirati. Oborinska odvodnja većim dijelom zahvata nije riješena niti na jedan način a dijelom se odvodi površinski kanalima uz cestu.
Sanitarna kanalizacija je dijelom dotrajala. Postojeće šahte nisu na svim mjestima potrebne nosivosti. Neke šahte su preasfaltirane te ih je potrebno podići na razinu prometnice kako bi bile dostupne. Sanitarna odvodnja tvrtke Radnik je trenutno spojena na oborinski kanal što je potrebno preusmjeriti na kanal sanitarne odvodnje.
Elektro infrastruktura je zadovoljavajuća i ne zahtjeva dodatne radove.

Javna rasvjeta je dotrajala i nije u skladu sa predviđenim rješenjem stoga je nužna rekonstrukcija.

Prema posebnim uvjetima javnopravnih tijela, na području zahvata se nalazi infrastruktura:
 podzemna elektroničko komunikacijska infrastruktura društva Hrvatski Telekom d.d.
 podzemna elektroničko komunikacijska infrastruktura društva Optima Telekom d.d.
 elektroenergetski visoko naponski I nisko naponski društva HEP-Operater distribucijskog sustava d.o.o.
 transportno I opskrbni cjevovodi Liburnijskih voda d.o.o. promjera 300mm izveden od nodularnog lijeva, dva vodovoda promjera 150mm od nodularnog lijeva i jedan promjera 110mm od PEHD materijala koji je dotrajao.
 Sustav sanitarne odvodnje Liburnijskih voda d.o.o.
 Sustav oborisnke odvodnje u vlasništvu općine Lovran
 Javna rasvjeta

Planirani zahvat je rekonstrukcija prometnice u Ulici 43. istarske divizije i u Ulici Lokva. Zahvat je u postojećim gabaritima prometnice na česticama u Vlasništvu općine Lovran. Gradi se nova kolna konstrukcija sa promjenjivim koridorom, te rekonstrukcija građevina javne i komunalne infrastrukture. Svi privozi i sva prateća infrastruktura smješteni su na površini od 5003 m2 unutar granice čestica 5533 i 5532 prikazane na grafičkim prilozima projekta.

Na području zahvata nije izvedena adekvatna oborinska kanalizacija. Sustav odvodnje oborinskih voda s prometnih cestovnih površina se sastoji od sustava prikupljanja obuhvaća slivnike i polimerbetonske kanalice, nepropusne oborinske kolektore za odvodnju prikupljenih voda do postojećih oborinskih kolektora. U obuhvatu zahvata nalaze se četiri postojeća vodovoda od kojih je jedan potrebno zamijeniti. Za vrijeme izvođenja izvodi se bypass od PEHD materijala profila DN/OD 90mm.

Za realizaciju projekta potrebno je osigurati znatna sredstva, preko 40% izvornog proračuna općine Lovran stoga se za provedbu projekta predlaže apliciranje za sredstva EU
fondova namjenjena području riječke aglomeracije.

Svrha i opravdanost projekta

U okviru primarnih ciljeva gospodarske politike Grada kao i samog temeljnog dokumenta, Strategije razvoja Općine Lovran 2015 – 2020, posebno mjesto zauzimaju investicije koje imaju veliku važnost za budući razvitak Općine kao i daljnju modernizaciju lovranskog gospodarstva.

Primarni ciljevi gospodarske politike Općine Lovran su:

  • Održiv rast i razvoj gospodarstva u skladu s potrebama stanovnika i poduzetnika
  • Podizanje kvalitete života, obrazovanja i rada za sve skupine stanovništva
  • Održivo upravljanje resursima

Cilj projekta:

Formiranjem poslovne zone rješavaju se problemi poduzetnika, spremnih na ulaganja, za poslovne prostore odnosno zemljište koje će im omogućiti korištenje pripadajućeg zemljišta s pripremljenom infrastrukturom. Na temelju članka 5. stavka 2. Zakona o unapređenju poduzetničke infrastrukture (“Narodne novine” broj 93/13, 114/13 i 41/14) i članka 31.. Statuta Općine Lovran “Službene novine Primorsko-goranske Županije” broj 30/09 i 54/12 te “Službene novine Općine Lovran” broj 2/13 i 3/13- lspravak, 8/14 pročišćeni tekst i 3/18), Općinsko vijeće Općine Lovran, na sjednici održanoj 30. svibnja 2019. Godine donijelo je odluku o osnivanju Poslovne zone Lokve. Svrha osnivanja gospodarske zone su osiguranje dugoročnih uvjeta za razvoja obrtništva, malog i srednjeg poduzetništva, dugoročno smanjivanje nezaposlenosti, te otvaranje novih radnih mjesta, poticanje suradnje u realizaciji konkretnih razvojnih projekata između poduzetnika i obrtnika unutar zone te stimuliranje rasta i razvoja poduzetnika i obrtnika, posebice u pogledu razvijanja novih proizvoda i primjene novih tehnologija.

Poslovna zona Lokve formira se radi poticanja razvoja poduzetništva kao pokretačke snage lokalnog održivog gospodarskog razvoja, u cilju povećanja broja gospodarskih subjekata na području općine te poboljšanja njihovih poslovnih rezultata, povećanja konkurentnosti poduzetnika i porasta zaposlenosti. Prioriteti za postizanje povećanja konkurentnosti i društvene odgovornosti gospodarstva, kao jednog od strateških ciljeva su: razvoj poticajnog poduzetničkog okruženja, primjena znanja, uvođenje i razvoj novih tehnologija i inovacija u gospodarstvo, ruralni razvoj i konkurentna poljoprivreda, konkurentan sektor turizma, privlačenje investicija, uporaba obnovljivih izvora energije i učinkovito korištenje energije.

Osnovna namjena uređenja infrastrukture u PZ Lokve je stvaranje uvjeta za pokretanje ciklusa ulaganja novih poslovnih subjekata; stvaranje uvjeta za povećanje broja zaposlenih; poboljšanje rezultata poslovnih subjekata koji posluju na području Zone; revitalizacija područja i pokretanje gospodarske dinamike; te zaštita okoliša i prostora.

Ciljevi i očekivani rezultati projekta:

Ostvarenja ciljeva uređenja PZ Lokve prvenstveno su: stvoreni uvjeti za privlačenje investitora, stvoreni uvjeti za razvoj poduzetništva, povećanje broja zaposlenih. Poduzetnička zona Lokve se formirala radi poticanja razvoja poduzetništva kao pokretačke snage lokalnog održivog gospodarskog razvoja, u cilju povećanja broja gospodarskih subjekata na području općine te poboljšanja njihovih poslovnih rezultata, povećanja konkurentnosti poduzetnika i porasta zaposlenosti. S ciljem aktiviranja neiskorištenih potencijala i jačanja policentrične strukture gradova i općina Primorsko-goranska županija u svojim dokumentima ističe kako je potrebno poticati disperziju gospodarskih djelatnosti u lokalna središta. Prioriteti za postizanje povećanja konkurentnosti i društvene odgovornosti gospodarstva, kao jednog od strateških ciljeva su: razvoj poticajnog poduzetničkog okruženja, primjena znanja, uvođenje i razvoj novih tehnologija i inovacija u gospodarstvo, ruralni razvoj i konkurentna poljoprivreda, konkurentan sektor turizma, privlačenje investicija, uporaba obnovljivih izvora energije i učinkovito korištenje energije.

Osnovna namjena uređenja infrastrukture u Poduzetničkoj zoni Lokve je:
 Stvaranje uvjete za pokretanje ciklusa ulaganja novih poslovnih subjekata;
 Stvaranje uvjeta za povećanje broja zaposlenih;
 Poboljšanje rezultata poslovnih subjekata koji posluju na području Zone;
 Revitalizacija područja i pokretanje gospodarske dinamike;
 Zaštita okoliša i prostora.

Očekivani učinci/rezultat ostvarenja ciljeva uređenja Poduzetničke zone Lokve prvenstveno su:
a) Stvoreni uvjeti za privlačenje investitora – Zona kao infrastrukturno potpuno uređen prostor namijenjen je razvoju postojećih poslovnih subjekata u Zoni, ali i privlačenju investitora, a sa svrhom isticanja vlastitih konkurentskih (ponajprije lokacijskih) prednosti zone.
b) Stvoreni uvjeti za razvoj poduzetništva – Zona treba stvoriti uvjete za rast i razvoj poslovnih subjekata sa područja Općine i kroz poslovnu zonu izbjeći probleme s prostorno planskom dokumentacijom i ostala fizička ograničenja prostora u pojedinačnom rastu i razvoju poduzetnika. Na taj način povećana je sposobnost lokalne samouprave za upravljanje lokalnim gospodarskim razvojem.
c) Povećanje broja zaposlenih – Kao najvažniji rezultat očekuje se povećanje broja zaposlenih u poslovnim subjektima na području Općine Lovran. Svaki poslovni subjekt koji ulaže u Zonu, povećava broj zaposlenih, a svaki poslovni subjekt koji dolazi iz drugih JLS-a doprinosi povećanju ukupnog broja zaposlenih, kao i zadržavanju postojećih radnih mjesta u Zoni.

Predloženo ulaganje u skladu je sa predmetom i svrhom poziva „Razvoj infrastructure poduzetničkih zona“ KK.03.1.2.03, SC 3a2 „Omogućavanje povoljnog okruženja za razvoj poduzetništva“ OP „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020“, mjerom 2.1.1. „Definiranje i primjena jasnih kriterija za osnivanje i financiranje poduzetničkih zona“ Strategije regionalnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje do kraja 2020. godine, SC 3. Promocija poduzetništva, „Pružanje potpore osnivanju novih poduzeća, povećanje broja aktivnih poduzeća i jačanje institucija koje pružaju potporu poduzetnicima kako bi se na taj način pridonijelo ravnomjernom i uravnoteženom razvoju hrvatskih regija“ te SC 5

Poboljšano poslovno okruženje „Nadogradnja ostvarenog napretka uklanjanjem administrativnih opterećenja I olakšavanjem poslovanja u Hrvatskoj“ Strategije razvoja poduzetništva u Republici Hrvatskoj 2013.-2020.

Predloženi projekt je u skladu sa Županijskom razvojnom strategijom Primorsko-goranske županije 2016.-2020.
 Strateški cilj 1 – Razvoj dinamičkog gospodarskog okruženja
 Prioritet 3. Razvoj malog i srednjeg poduzetništva
 Mjera 1.3.1. – Razvoj poduzetničke infrastructure
 Strateški cilj 1 – Razvoj dinamičkog gospodarskog okruženja
 Prioritet 2. Povećanje konkuretnosti gospodarstva
 Mjera 1.2.2. Razvoj tehnološke infrastrukture, razvoj i implementacija novih znanja i tehnologija

Na lokalnoj razini projekt je usklađen sa Strategijom razvoja Urbane aglomeracije Rijeka 2016.-2020. (Službeno glasilo Grada Rijeke godina IV-broj 3) koja u sklopu strateškog cilja 2. Stvaranje uvjeta za razvoj zelenog gospodarstva ima za prioritet (2.1) Razvoj napredne poduzetničke infrastrukture i novih tehnologija s posebnim naglaskom na zelene tehnologije, te posebno mjeru 2.1.1. Napredna poduzetnička infrastruktura u funkciji stvaranja novih poduzetnika. Obzirom da će se poboljšati uvjeti za daljnji razvoj poduzetništva i povećati konkurentnost poduzetnika, povećat će se površina komunalno opremljenih poduzetničkih zona, a što će rezultirati porastom broja poduzeća na području Općine.

Sa strategijom razvoja Općine Lovran 2015- 2020. projekt je usklađen sa:
 Strateški Cilj 1: Povećati kvalitetu života stanovnika kroz razvoj lokalnih resursa, ljudskih potencijala i društvene aktivnosti
 P5. Razvijanje pozitivnog poduzetničkog okruženja
 Strateški Cilj 2: Izgraditi i unaprijediti komunalnu, gospodarsku i društvenu infrastrukturu prema principima održivog razvoja
 P8. Razvoj komunalne, prometne i komunikacijske infrastrukture

Dobro uređene i opremljene poslovne zone imaju višestruku ulogu: rješavaju potrebu za poslovnim prostorom, omogućuju zajedničko koritenje nužne infrastrukture i potiču međusobno povezivanje. Poslovne zone doprinose konkurentnosti poduzetnika i jačaju poziciju na europskom i svjetskom tržitu.Provedba planiranog ulaganja, osim izgradnje osnovne komunalne infrastrukture, rezultirat će razvijenim novim modelom poticanja poduzetništva te će PZ Lokve postati najvažnija poluga gospodarskog razvitka Općine Lovran zbog mikro i makro lokacije. Provedba projekta doprinijet će ostvarenju prioriteta Europske strategije za pametan, održiv i uključiv rast „Europa 2020“. Stvorit će se potrebni preduvjeti za proširenje PZ Lokve što će u konačnici rezultirati održivim i konkurentnim gospodarstvom koje će razvijati nove procese i tehnologije. Također, nadogradit će se sustav tržišta rada te će doći do podizanja razine zaposlenosti kroz stjecanje novih vještina.

Podrška konkurentnosti poduzeća na način da će se izgradnjom osnovne komunalne infrastrukture povećati konkurentnost poduzeća s područja Općine, što će imati pozitivan utjecaj na gospodarstvo i tržište rada. Projekt je u sinergiji s makro-regionalnom Jadransko-jonskom strategijom Općim ciljem 2. stupa “Povezivanje regije”, Prioritetnim područjem 2.2 „Intermodularna povezanost sa zaleđem“, na način da će se u PZ Lokve izgraditi infrastruktura koja će privući ulagače zbog izvrsne prometne povezanosti s Međunarodnom morskom lukom Rijeka, Međunarodnom zračnom lukom Rijeka, te povezanosti s svim bitnim autocestama.

Ukupna vrijednost projekta: 1.080.966,46 €

Intenzitet potpore: 84,4999962%
Iznos sufinanciran od strane EU:
913.416,61 €

Razdoblje provedbe projekta: 01.07.2019. – 31.12.2023.

Kontakt osoba za više informacija:

Tihomir Čordašev, mag. oec.
Pročelnik Upravnog odjela za komunalni sustav i prostorno planiranje

+385 51 291-045 tihomir.cordasev@lovran.hr