FIUMAN.HR – 28.12.2023.
Nakon dugogodišnjih napora Općina Lovran je stekla vlasništvo nad oko 20.000 kvadrata u na području zone bivše vojarne Lokva, a koji uključuju bivšu središnju zgradu vojarne s oko 2.700 kvadrata zatvorenog prostora, nogometno igralište te sve prometnice u zoni. Na prostoru bivše vojarne formirana je poduzetnička zona Lokva, koja uz postojeće objekte uključuje i oko 3.000 kvadrata neizgrađenog zemljišta na sjevernom dijelu Lokve.
Radi razvoja poduzetničke zone Općina Lovran je na otvoreni poziv Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije za dostavu projektnih prijedloga za sustav poduzetničkih zona na području Urbane aglomeracije Rijeka, prijavila projektni prijedlog »Rekonstrukcija ceste u Poduzetničkoj zoni Lokva u naselju Lovran«, te uspješno prošla administrativne procjene i evaluaciju projekta radi čega je odobreno sufinanciranje iz Europskih fondova čime su se stvorili preduvjeti za realizaciju projekta revitalizacije brownfield lokacije Lokva i ovog kapitalnog projekta za Lovran i poduzetništvo u Lovranu.
Odlukom o financiranju projekta, Općini Lovran se od ukupno prihvatljivih troškova u iznosu 8,14 milijuna kuna, dodjeljuje 6,8 milijuna kuna, što predstavlja 85% prihvatljivih troškova.
Ovaj projekt predstavlja važan korak u revitalizaciji i stavljanju u funkciju brownfield lokacije zone bivše vojarne Lokva, koja je u prethodnom razdoblju, nakon prenamjene, postala najgušće naseljen dio Lovrana u kojem istovremeno na skučenom području djelatnost obavlja velik broj poduzetnika.
U sklopu rekonstrukcije prometnice realiziran je i novi spoj na županijsku cestu kojim se dodatno smanjilo opterećenje prometnica uz stambene objekte a dio prometnice je postao jednosmjeran što će omogućiti smirenje prometa i poboljšanu sigurnost pješaka. Izgrađene su nove pješačke površine prilagođene kretanju osoba smanjene pokretljivosti, novi sustav oborinske odvodnje te je postavljena moderna pametna javna rasvjeta.
Projekt Rekonstrukcija ceste u Poduzetničkoj zoni Lokva u naselju Lovran sufinancirala je Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Ukupna vrijednost projekta je 1.080.966,46 EUR (8.144.541,78 kn), a Europska unija ga je sufinancirala s iznosom od 6.882.137,48 kn.